Program slujbe
Sâmbătă 03.02
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Taina Sfântului Maslu şi Spovedanie
Duminica 04.02
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Duminica Fiului Risipitor.
Sâmbătă 10.02
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 11.02
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Duminica Lăsatului sec de carne (a
Înfricoșătoarei Judecăți).
Sâmbătă 17.02
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 18.02
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Duminica Lăsatului sec de brânză (a
Izgonirii lui Adam din Rai).
Luni 19.02
17:30
Canonul cel Mare, partea I; Începutul Postului Mare.
Zi aliturgică (Numai seara, pâine şi apă).
Marți 20.02
17:30
Canonul cel Mare, partea a II-a
Zi aliturgică (Numai seara, pâine şi
apă).
Miercuri 21.02
17:30
Canonul cel Mare, partea a III-a.
Post.
Joi 22.02
17:30
Canonul cel Mare, partea a IV-a.
Post.
Sâmbătă 24.02
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 25.02
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Duminica I din Post (a Ortodoxiei).
Program slujbe
Duminica 04.03
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Duminica Sfântului Grigorie Palama. (Vizita părintelui Mitropolit Serafim Joantă).
Sâmbătă 10.03
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 11.03
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Duminica Sfintei Cruci
Sâmbătă 17.03
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 18.03
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Duminica Sfântului Ioan Scărarul.
Miercuri 21.03
17:00
Denia Canonului cel Mare
Vineri 23.03
17:00
Denia Acatistului Bunei Vestiri
Sâmbătă 24.03
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 25.03
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Praznicul Bunei Vestiri (Dezlegare la pește și vin).
Sâmbătă 31.03
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Program slujbe
Duminica 01.04
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Intrarea Domnului în Ierusalim. Duminica a VI-a din Post - a Floriilor (Dezlegare la pește).
13:00
Denia Sf. și Marii Luni
Luni 02.04
17:00
Pregătirea Capelei
18:00
Denia Sf. și Marii Marți
Marți 03.04
17:00
Pregătirea Capelei
18:00
Denia Sf. și Marii Miercuri
Miercuri 04.04
17:00
Pregătirea Capelei
18:00
Denia Sf. și Marii Joi
Joi 05.04
17:00
Pregătirea Capelei
18:00
Denia celor 12 Evanghelii
Vineri 06.04
17:00
Pregătirea Capelei
18:00
Denia Prohodului Domnului
Sâmbătă 07.04
09:00
Vecernie și Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
23:00
Ritualul Împărțirii Luminii
24:00
Utrenia Învierii și Sfânta Liturghie
Duminică 08.04
13:00
Vecernia (a doua Înviere)
Sâmbătă 14.04
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 15.04
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
(Duminica Sfântului Ap. Toma).
Sâmbătă 21.04
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 22.04
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
(Duminica Mironosițelor).
Sâmbătă 28.04
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 29.04
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
(Duminica slăbănogului de la Vitezda).
Program slujbe
Duminica 06.05
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Duminica Samarinencii.
Sâmbătă 12.05
11:00
Vizită cu copii din parohie la Tierpark.
în cazul în care vremea nu va
fi potrivită pentru excursie vom rămâne la capelă pentru vizionarea unui film religios pentru
copii.
15:00
Pregătirea Capelei;
16:00
Vecernie şi Spovedanie
Duminică 13.05
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturghie
Duminica Vindecării orbului din naștere.
Sâmbătă 19.05
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 20.05
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Duminica Sf. Părinți de la Sinodul I Ecumenic
Luni 21.05
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Sfinții Împărați Constantin și Elena, hramul parohiei noastre
12:00
Masa festivă,
care va avea loc într-o sală încăpătoare din apropierea capelei. Cei care puteți, sunteți rugați să vă îmbrăcați în straie populare românești.
Sâmbătă 26.05
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 27.05
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Pogorârea Duhului Sfânt. Duminica Rusaliilor.
12:00
Vecernia plecării genunchilor.
În 17 și 28 mai 2018 NU se va săvârși slujbă la capela din cimitirul evanghelic!!!
Program slujbe
Sâmbătă 09.06
15:00
Pregătirea Capelei;
16:00
Vecernie şi Spovedanie
Duminică 10.06
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturghie
Duminica Sfinților Români.
Sâmbătă 16.06
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 17.06
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Duminica a treia după Rusalii; Despre grijile vieții.
Vineri 22.06
18:00
Sfântul Maslu de obște
Sâmbătă 23.06
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 24.06
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Nașterea Sf. Ioan Botezătorul (Drăgaica sau Sânzienele). Duminica a patra după Rusalii.
Sâmbătă 30.06
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
În 2, 3 și 29 iunie 2018 NU se va săvârși slujbă la capela din cimitirul evanghelic!!!
Între 29 mai și 8 iunie pr. Dragoș va fi plecat în România. Pentru urgențe îl puteți contacta pe pr. Clement de la Parohia Berlin Vest, la nr. de telefon: Fix: +49-30-89 62 41 85; mobil: +49-160-99 57 69 92.
Program slujbe
Duminică 01.07
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturghie
Sâmbătă 07.07
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 08.07
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Sâmbătă 28.07
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 29.07
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
În 15, 20 și 22 Iulie 2018 NU se va săvârși slujbă la capela din cimitirul evanghelic!!!
Pr. Dragoș va sluji în această perioadă în Parohia Berlin Vest, la Biserica de pe Heerstr. 63, 14055 Berlin.
Program slujbe
Miercuri 01.08
Începutul Postului Adormirii Maicii Domnului
Sâmbătă 04.08
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 05.08
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Sâmbătă 11.08
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 12.08
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Sâmbătă 18.08
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 19.08
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Sâmbătă 25.08
15:00
Pregătirea Capelei
16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 26.08
09:00
Utrenia;
10:00
Sfânta Liturighie
Vineri 31.08
18:00
Pregătirea Capelei;
19:00
Acatist şi Spovedanie
În 6, 15 și 29 August 2018 NU se va săvârși slujbă la capela din cimitirul evanghelic!!!
Pr. Dragoș va sluji în această perioadă în Parohia Berlin Vest, la Biserica de pe Heerstr. 63, 14055 Berlin.
Postul Adormirii Maicii Domnului are o durată de 14 zile (1-14 august).
Miercuri 29 august se prăznuiește Tăierea Capului Sf. Ioan Botezătorul (post negru).
Program slujbe
ora 16:00
Vecernie și spovedanie
Duminică 02.09
ora 09:00
Utrenia;
ora 10:00
Sfânta Liturighie
Vineri 07.09
ora 18:00
Pregătirea Capelei
ora 19:00
Vecernie și spovedanie
Sâmbătă 08.09
Nașterea Maicii Domnului.
ora 10:00
Sfânta Liturighie
Duminică 09.09
ora 09:00
Utrenia;
ora 10:00
Sfânta Liturghie
Sâmbătă 22.09
ora 15:00
Pregătirea Capelei
ora 16:00
Vecernie și spovedanie, precedate de vizionarea filmului documentar: "Marea Unire, România la 100 de ani"
Duminică 23.09
ora 09:00
Utrenia;
ora 10:00
Sfânta Liturighie
Duminică 30.09
ora 09:00
Utrenia;
ora 10:00
Sfânta Liturghie
În 14, 15 și 16 Septembrie 2018 NU se va săvârși slujbă la capela din cimitirul evanghelic!!!
Pr. Dragoș este plecat în aceste zile în România. Cei care doriți, puteți participa la slujbele săvârșite în Biserica Ortodoxă Română de pe Heerstr. 63, 14055 Berlin.